میان‌برهای خیلی ضروری کامپیوتر

استفاده از میان‌برها(Shortcut) می‌تواند به طور موثری بهره‌وری شما را در استفاده از کیبورد افزایش دهد, در انجام کار خود سریع‌تر باشید و تمرکز بیشتری هم داشته باشید, یکی از ساده‌ترین این میان‌برها کلید Ctrl+C است که تقریبا همه آن را می‌شناسند, به جای این که با موس روی تمام متن بکشیم و با کلیک راست گزینه کپی را بزنیم می‌توانیم با  Ctrl + A و میان‌بر کپی این کار را انجام دهیم. در این مطلب چند نمونه از این کلیدهای پرکاربرد را بیان و بررسی خواهیم کرد. با گیمینگ پرشیا همراه باشید.

Shift + Insert و Ctrl + V و Ctrl + x و Ctrl + Insert یا Ctrl + C

هردو میا‌ن‌برCtrl + C و Ctrl + Insert متن انتخاب شده را کپی می‌کنند, اگر می‌خواهید اثری از متن شما باقی نماند می‌توانید با Ctrl + X آن را برش بزنید یا کات کنید, با Ctrl + V یا Shift + Insert می‌توانید آن را در جای دلخواه خود قرار دهید. در کامپیوترهای اپل در کیبوردهای خود از کلید Command به جای Ctrl استفاده می‌شود. کمتر کسی این دو کلید معروف را نمی‌شناسد که به وسیله Larry Tesler کارشناس علوم کامپیوتر ابداع شد و دنیای کامپیوترها را دگرگون کرد. Larry Tesler در سال 2020 در سن 74 سالگی از دنیا رفت.(کالیفرنیا-آمریکا)

Ctrl + Y و Ctrl + Z

با Ctrl + Z می‌توانید هر تغییری را به عقب برگردانید. مثلا متنی را که پاک کردید را دوباره در سر جایش قرار دهید از این کلید می‌توان چندین مرتبه استفاده کرد و همچنین در اگثر برنامه‌های کامپیوتری استفاده می‌شود جایی که شما می‌خواهید یک مرحله به عقب برگردید. Ctrl + Y برعکس این کار را انجام می‌دهد و اگر با Ctrl + Z زیاد به عقب رفتید می‌توانید با این میان‌بر آن را جبران کنید.

Ctrl + G و Ctrl + F

با فشردن Ctrl + F یک زبانه باز می‌شود که در آن می‌توانید هر واژه‌ای را که در صفحه فعلی شما قرار دارد جست‌و‌جو کنید مثلا اکنون این کلید را امتحان کنید و کلمه “کامپیوتر” را جست‌و‌جو کنید. Ctrl + G این جس‌و‌جو را تکرار می‌کند.

Ctrl + Tab و Alt + Tab

با Alt + Tab می‌توانید بین برنامه‌های باز فعلی جابجا شوید. با این کلید همه برنامه‌های در حال اجرای شما نمایان می‌شوند و می‌توانید راحت‌تر آن‌ها را انتخاب کنید.لازم به یادآوری است در کامپیوترهای اپل از Command + Tab برای این کار استفاده می‌شود.

Ctrl + S

با این میا‌ن‌بر تقریبا می‌توانید هر فایلی در برنامه‌های خود را ذخیره کنید هنگامی در حال مطالعه یک فایل Document یا یک صفحه وب هستید با Ctrl + S می‌توانید آن را ذخیره کنید تا بعدا به آن دسترسی داشته باشید.

Ctrl + P

با این میان‌بر می‌توانید آن‌چه که در یک فایل یا صفحه وب مشاهده می‌کنید را چاپ یا پرینت کنید. با فشردن Ctrl + P نمای قابل چاپ نشان داده می‌شود.

Ctrl + Shift + V

بعضی مواقع متنی را کپی می‌کنیدو هنگام جایگذازی آن متوجه وجود لینک‌ها یا فونت یا حالت‌هایی در متن می‌شوید, برای این که متن را به صورت ساده و بدون هیچ حالتی کپی کنید می‌توانید از این میان‌بر استفاده کنید اگر نمی‌توانید آن را به خاط بسپارید یک راه ساده گذاشتن متن در Text File ویندوز است که این کار را برای شما انجام می‌دهد!

Alt + F4

اگر نمی‌خواهید برای بستن برنامه‌ها روی ضرب‌درها کلیک کنید می‌توانید با Alt + F4 همه آن‌ها را با هم ببندید, البته این شیوه را هنگامی که معلم کلاس آنلاین شما به مشکل خورده است به او پیشنهاد ندهید 🙂

Ctrl + Shift + T

اگر تب‌های زیادی در مرورگر خود باز می‌کنید ممکن است اشتباهی یکی از زبانه‌های مهم را ببندید اما خوشبختانه با میان‌بر Ctrl + Shift + T می‌توانید آن را به سادگی باز گردانید.

Windows Key + L

با این میا‌ن‌بر به راحتی کامپیوتر خود را بدون خاموش کردن قفل کنید, اگر نمی‌خواهید هنگامی که کمی از سیستم خود دور می‌شوید و احتمالا احساس امنیت نسبت به کامپیوتر خود ندارید می‌توانید با یک کلید این مشکل را حل کنید.

Ctrl + D

زمانی که از یک صفحه وب بازدید می‌کنید و به نظر شما محتوای جذابی دارد می‌توانید با Ctrl + D آن را ذخیره کنید تا بعدا هم به آن دسترسی داشته باشید این صفحه در قسمت Bookmark مرورگر شما قرار می‌گیرد. میا‌ن‌برهای بسیار دیگری را می‌توان در کیبورد یافت و ممکن است که این مقاله در آینده به روز شود اگر این مطلب را دوست داشتید Ctrl + D را بفشارید 🙂

نوشته‌های بیشتر
0 دیدگاه‌
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها