بررسی نرخ‌های بروزرسانی 60Hz, 120Hz, 144Hz, 240Hz

تا چند سال اخیر نرخ بروزرسانی 60Hz برای مانیتورها به یک استاندارد حساب می‌شد از زمان پلی استیشن 2 تقریبا همه نمایشگرها این نرخ را داشتند و پیشرفت در حوزه نمایشگرها تنها سبب افزایش Resolution یا شمار پیکسل‌ها می‌شد. با پیشرفت تکنولوژی قابل توجه چیپست‌های گرافیکی و رسیدن به رزولوشن قابل قبول, نوبت نرخ بروزرسانی بود تا افزایش یابد, البته بسیاری معتقد بودند که نرخ نمایش تصویر بیشتر از 60 برای انسان فهمیدنی نیست و این کار بی‌فایده است اما تجربه نشان داد مانیتورهای 120FPS یا بالاتر تفاوت زیادی با بقیه دارند.

Hz چیست؟

Hertz واحدی است که بر پایه آن هر مانیتور در ثانیه بروزرسانی می‌شوند, مثلا یک مانیتور 60Hz در هر ثانیه 60 تصویر را نشان می‌دهد, افزایش این مقدار سبب می‌شود صحنه‌های روان‌تری را تجربه کنید. در گذشته گفته می‌شد بیشتر از 30Hz غیر قابل حس است ولی این مقدار افزایش یافت و اکنون نتیجه مشخصی برای محدودیت این عدد وجود ندارد. اما چیزی که واضح است این که بین 60Hz و 144Hz تفاوت بسیاری حس می‌شود ولی بین 144 و 240 و یا میان 240 و 360 تفاوت آنچنان حس‌شدنی نیست, بنابراین می‌توانیم یک حد تقریبی برای آن تعریف کنیم.

FPS بیشتر چه سودی دارد؟

همانطور که گفته شد FPS بیشتر سبب می‌شود شما تصاویر بیشتری را در یک ثانیه ببینید و در نتیجه صحنه‌ها روان‌تر به نظر برسند, این کمک می‌کند بازی‌ها واقعی‌تر به نظر برسند و جزییات بیش‌تری را درک کنید. در بازی‌های رقابتی FPS نقش تعیین کننده‌ای دارد چرا که بازیکنان نیاز دارند تا به سرعت واکنش نشان دهند و FPS بالا به سرعت عمل کمک زیادی می‌کند. بازی‌هایی مانند Battlefield, Fifa و یا Pubg جزو بازی‌های رقابتی حساب می‌شوند.

کدام یک برای بازی بهتری است؟

برای اکثر گیمرها نرخ بروزرسانی مهم‌تر از رزولوشن است و اگر قبلا از مانیتور 60Hz استفاده می‌کردید نمایشگرهایی با نرخ 144 برای شما بسیاری روان‌تر به نظر خواهد آمد و پس از 60Hz را دارا لگ خواهید خواند !

اگر گرافیک میان‌رده‌ای دارید مانیتورهای 1080p با نرخ نمایش تصویر 120 یا 144 برای شما انتخاب مناسبی هستند, امروزه مانیتورهای

2K 144FPs

بین گیمرهای حرفه‌ای تقریبا پرطرفدارترین است, مانیتورهای 4K 60Hz هم امروزه طرفدارهای زیادی دارند, چون وضوح بالا را ارائه می‌دهند اما پیشنهاد ما همچنان نرخ بروزرسانی بالاست.

 

60Hz و 144Hz چقدر تفاوت دارند؟

آیا تفاوت زیادی بین 120FPS و 144FPS وجود دارد؟

از نظر فنی تفاوت بسیار اندک است چون 144FPS تنها 24 تصویر بیشتر را نشان می‌دهد و اگر دو مانیتور اینچنین داشته باشید احتمالا تفاوت آن‌هارا متوجه نشوید, بین 120 و 144 تفاوت قیمت زیادی وجود ندارد بنابراین ما پیشنهاد می‌کنیم مانیتور 144Hz را انتخاب کنید.

آیا تفاوت زیادی بین 144FPS و 240FPS وجود دارد؟

از دیدگاه فنی بله چون 240FPS حدود 100 تصویر بیشتر را در یک ثانیه نشان می‌دهد, اما عملا تفاوت محسوسی بین این دو حس نمی‌کنیم و دلیل آن ضعیف شدن قدرت تشخیص ما در فریم‌های بالاتر است.

آیا انسان می‌تواند 240Hz را تشخیص دهد؟

از نظر تاریخی ، اعتقاد بر این بود که چشم انسان فقط می تواند میزان لرزش نمایشگر بین 50 تا 90 هرتز را درک کند.

اگر ثانیه را به 240 قسمت تقسیم کنیم و یک تصویر را در یک قسمت قرار دهیم شما می‌توانید حس کنید که اتفاقی افتاده است ولی هر چه این مقدار بیشتر شود تشخیص دشوارتر است. به عقیده برخی انسان تا 250FPS را می‌تواند تشخیص دهد البته انسان‌ها از نظر توانایی با یکدیگر متفاوت هستند.

نوشته‌های بیشتر
0 دیدگاه‌
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها

محتوا