ارز دیجیتال یا رمز ارز؟ با کامپیوتر می‌توانم برون‌آوری(استخراج) کنم؟

ارزهای دیجیتال توانایی این را دارند که اندیشه مردم را نسبت به پول کاملا تغییر دهند, رشد بیت‌کوین, اتریوم و هزاران رمزارز دیگر سبب شد تا بانک‌های مرکزی, مراکز اقتصادی و حتی مردم عادی به فکر کسب این سکه‌های مجازی باشند, خب بهتر است کمی با مفاهیم اولیه آشنا شویم…

ارز دیجیتال چیست؟

به بیان ساده‌تر ارز دیجیتال نوعی ارز یا پول است که تنها به فرم الکترونیکی یا مجازی در دسترس است, البته نوع مجازی پول قبلا هم وجود داشته است و شما می‌توانستید پول‌های خود را در کارت اعتباری ذخیره کنید, ولی آن‌چه ارزهای دیجیتال را متفاوت می‌کند, غیر قابل استفاده بودن آن به صورت فیزیکی است و تنها به وسیله مفاهیم کامپیوتری مبادله می‌شود.

با ارزهای دیجیتال می‌توانید کالا بخرید یا آن را به جایی دیگر با موبایل خود به سادگی انتقال دهید, البته این نوع مبادله جدید نیست و به زمان‌های دور بازمی‌گردد ولی مبادله ارزهای دیجیتال بسیار ساده‌تر است و نیاز به واسطه ندارد و مستقیما بین طرف‌های معامله صورت می‌گیرد, این روش بر شفافیت تراکنش‌ها اثر مستقیم دارد.

این نوع از ارزها هنوز توسط بانک‌های مرکزی دولت‌ها به رسمیت شناخته نشده‌اند ولی دست‌‌کم 80 درصد آن‌ها در حال تحقیق برای چگونگی به کارگیری آن‌ها و حتی ساخت ارز مخصوص خود هستند.

رمزارز یا کریپتو(Crypto)

رمزارز نوعی از ارز مجازی است که از کریپتوگرافی برای ایمن کردن و تایید معامله‌های خود و گرداندن و به وجود آمدن واحدهای ارزی نو بهره می‌گیرد. Cryptography یا رمزنگاری روشی برای حفاظت از داده‌ها از طریق کدهاست به طوری که فقط افراد خاصی به آن دسترسی داشته باشند, Crypt به معنای پنهان و Graphy به معنای نوشتن است. در دانش و علوم کامپیوتر رمزنگاری بر پایه متدها و مفاهیم ریاضی و به کارگیری الگوریتم‌هاست که در موقعیت‌های مختلف برای ایمن کردن داده‌ها و اطلاعات گوناگونی مانند ایمیل, حساب‌های کاربری و … استفاده می‌شود.

چرا رمزارز به وجود آمد؟

اولین رمزارز در سال 2009 توسط فرد یا گروهی به نام Satoshi Nakamoto با نام بیت‌کوین پدید آمد. جزییات دقیق سازنده این رمزارز هنوز برای بسیاری آشکار نشده است. این رمزارز در پی بحران اقتصادی سال 2008 که سیستم اقتصادی جهان را تحت تاثیر قرار داد به وجود آمد, مردم مشکلاتی با بانک‌ها و دولت‌ها داشتند و سپردن پول به بانک سبب می‌شد که دارایی آن‌ها از کنترلشان در بیاید و در نتیجه این کار ممکن بود این سرمایه به دلیلی توسط شخص یا نهادی توقیف و از دسترس آن‌ها خارج شود. منطق بیت کوین در دسترس قرار دادن دارایی در اختیار مالک بود نه در دست بانک یا دولتی که می‌توانست آن را تصرف کند.

تا به اینجا احتمالا احساس کردید رمزارز بی‌شک نسبت به سایر پول‌ها بهتر است اما ممکن است بدی‌هایی نیز به همراه داشته باشد از جمله این که در حال حاضر تعداد زیادی رمزارز وجود دارد و انتخاب هر یک در موقعیت‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد و این که رمزارزها در معاملات از بلاکچین استفاده می‌کنند که ممکن است محدودیت‌هایی را همراه خود داشته باشد و هزینه هم داشته باشند چون برای تایید و ثبت معاملات باید محاسبات و معادله‌هایی به دست آورده شود که برق زیادی را مصرف می‌کند. البته در صورت به رسمیت شناختن این ارز توسط بانک‌های مرکزی, این هزینه‌ها بسیار کمتر می‌شود چون این نهادها می‌توانند بر انجام معامله‌ها نظارت کنند.

به دست آوردن رمزارز با کامپیوتر شخصی

در سال‌های گذشته با بهبود قدرت سیستم‌ها افراد بیشتری از آن برای برون‌آوری یا استخراج رمزارز استفاده کردند البته هرچقدر که تعداد معامله‌ها بیشتر شد به دست آوردن این سکه‌های مجازی هم به کار سخت‌تری تبدیل گشت. GPU یا کارت گرافیک مهم‌ترین قطعه‌ای است که برای استخراج به کار برده می‌شود GPU وظیفه Digital Rendering را بر عهده دارد و قدرت بیشتری از CPU دارد. استخراج با CPU در اکثر موارد بی‌نتیجه و سبب هدررفت برق و زمان است.

سوال مهمی که در این رابطه مطرح می‌شود این است که آیا استخراج رمزارز به به این قطعات اسیب می‌زند یا نه, باید بگوییم که لزوما خیر, این کار سیستم شما را از رده خارج و غیر قابل استفاده نمی‌کند البته اگر به درستی انجام شود, استخراج رمزارز تفاوتی با بازی کردن یک بازی گرافیکی AAA ندارد و در هر دو موقعیت GPU پردازش یکسانی انجام می‌دهد ولی اغلب استخراج‌کنندگان زمان بیشتری نسبت به بازی‌های ویدیویی روی کار خود می‌گذارند و به همین دلیل قطعات بیش از حد داغ می‌شوند و آسیب می‌بینند.

 

*لپ‌تاپ‌ها به دلیل نداشتن سیستم خنک‌کنندگی مناسب برای استخراج رمزارز مناسب نیستند و معمولا در طی این کار آسیب می‌بینند یا از کار می‌افتند.

نکته دیگر انتخاب رمزارز مناسب برای استخراج است, با این که بیت‌کوین(گران‌ترین رمز ارز) ممکن است انتخاب درستی به نظر برسد ولی به دلیل افزایش معاملات و محاسبه‌های بلاک‌چین استفاده از قطعات کامپیوترهای شخصی برای استخراج بیت‌کوین سود کمتری دارد و بایستی از دستگاه‌های قدرتمندتری که کاربرد دیگری دارند استفاده کرد(مانند دستگاه‌های ASIC).

(ویدیو) مراکز بزرگ برون‌آوری رمزارز در جهان

در آخر این سوال پیش می‌آید که با سیستم رده‌بالای خود استتخراج کنم یا نه, دیدگاه نویسنده نفی این کار است 🙂 چون با کامپیوتر خود می‌توانید درآمد بسیار بیشتری داشته باشید و از بازی‌های ویدیویی هم لذت ببرید به خصوص با بازی‌هایی که در این وب‌سایت هستند :).

شروع استخراج

خب احتمالا برای استخراج جدی هستید پس این مطلب را تا آخر دنبال کنید, اولین قدم نصب و راه‌اندازی برنامه است, گزینه‌های متعددی وجود دارد ولی ما برنامه “Nice Hash” را معرفی می‌کنیم که می‌توانید آن را از NiceHash دریافت کنید. استفاده از برنامه نیازمند ثبت‌نام در این وب‌سایت است. همچنین می‌توانید میزان درآمد خود را با توجه به دستگاه خود تخمین بزنید.

 

بعد از راه‌اندازی آماده سودآوری هستید, می‌توانید مقادیر رمزارز به دست امده را می‌توانید در NceHash یا کیف‌پول‌های دیگری ذخیره کنید. بهینه کردن سیستم برای انجام این کار ضروری است و باید مطمئن شوید دستگاه بیش از حد داغ نمی‌شود. با برنامه MSI Afterburner می‌توانید کارایی سیستم خود را افزایش دهید. پیشنهاد می‌شود که پردازنده یا CPU مود استفاده قرار نگیرد چون سبب کارایی چندانی ندارد و سبب گرمای و آسیب به دستگاه می‌شود.

نوشته‌های بیشتر
0 دیدگاه‌
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها

فهرست